چاپگرهای سه بعدی

در تاریخ 1395/10/15 منتشر گردیده

چاپگرهای سه بعدی
چاپگرها یا همان پرینتر های سه بعدی تجهیزاتی هستند که با استفاده از آنها می‌توانید از فایل هایی که در کامپیوتر خود دارید یک قطعه سه بعدی واقعی و قابل لمس بسازید. فن آوری استفاده شده در این چاپگر ها ، این امکان را فراهم می سازند که از مواد گوناگونی همچون مواد پلیمری ، فلزی و غیره ، برای تولید یک مدل سه بعدی همچون اصل آن استفاده کنند. چاپ سه بعدی فرآیندها و فن آوری هایی را شامل می شود که می تواند برای تولید اجسام وقطعات از مواد مختلف استفاده شود. آنچه که در این فرآیندها و فن آوری ها مشترک است ، تولید جسم بصورت لایه به لایه ، باافزودن یک لایه به لایه قبلی براساس طرح سه بعدی داده شده است.
آنچه را که با این روش چاپ می کنید یا پیشاپیش طراحی کرده اید و یا ممکن است یک جسم را با استفاده دستگاه های اسکنر سه بعدی اسکن کرده باشید.
قطعه طراحی شده ممکن است سیلندر یک موتور سیکلت یا یک گلدان ساده باشد که شما آن را در یک نرم افزار مانند CATIA طراحی کرده باشید. همچنین جسم اسکن شده ممکن است روکش دندان یا یک گلدان یا حتی صورت (پرتره) فرزندتان باشد.
با ارسال فایل حاصل از طراحی یا اسکن اشاره شده به چاپگر سه بعدی، نتیجه کار تولید نمونه واقعی آن در ابعاد دلخواه و ممکن است.
با استفاده از چاپگر های سه بعدی، ساخت سه بعدی اشیا در رشته های گوناگونی چون مدلسازی، دندانپزشکی، قطعه سازی، نمونه سازی، معماری، طراحی صنعتی، جواهر سازی و… به سهولت امکانپذیر است.
در گذشته برای شناساندن و ایجاد تصور از یک نمونه یا مدل، تصاویر دو بعدی آن روی صفحه کاغذ یا صفحه های نمایشگر ارائه می شدند تا با دیدن آنها، افراد درکی از موضوع طراحی و نظر طراحان بدست بیاورند. اما اکنون با استفاده از فن آوری چاپ سه بعدی شما قادرید تا آنجه را که در ذهن طراحان است، به صورت یک مدل لمس و آزمایش کنید. همینطور تولید نمونه اصلی را با هزینه اندک به تعداد محدود کاملا” پذیر است.

نمایش تصویر